Eesti parima õllesommeljee valimised

Eesti suurima joogitootja, pika ajalooga õllepruulija A. Le Coqi südameasjaks on juba aastaid olnud õllekultuuri edendamine, sealhulgas õlle oskuslik serveerimine ja toiduga sobitamine. 2011. aastal loodi koos Eesti esimese õllesommeljee Kristjan Peäskega just sel eesmärgil õllekultuuri arendamise projekt Beer Star, mille raames koolitatakse A. Le Coqi Horeca-partnereid õlut õigesti serveerima ja toiduga sobitama. Praeguseks on Beer Stari koolitajate käe alt läbi käinud enam kui tuhat baarmeni.

Beer Stari projekt käivitus kenasti, kuid siiski tunnetati, et vaja oleks uut ja värsket ideed, mis viiks õllekultuuri Eestis nii tipprestoranidesse kui ka tavatarbijani.

Selle saavutamiseks otsustasime kaasata juba tippjoogitundjad ja koolitajad, kes väärtustavad õllede tundmist, õiget serveerimist ja toiduga sobitamist. Olime veendunud, et tänu sellele kasvab ka õlle kultuurne ja teadlik tarbimine.

2013. aastal toimus esimene professionaalne võistlus „Eesti parim õllesommeljee”.

Koostöös Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooniga panime kokku ürituse kondikava. Osalejaid ootas kirjalik test, mille tulemusel selgus kaheksa parimat, kes said edasi poolfinaali, kus nende peamiseks ülesandeks oli erinevate toitude ja õllesortide sobitamine. Publikule avatud finaali pääses neli parimat, kes pandi proovile serveerimises, pimedegusteerimises, toiduga sobitamises ja õllealastes teoreetilistes teadmistes.

Eesti parima õllesommeljee võistlused on pälvinud igal aastal ka meediatähelepanu. Intervjuud õllesommeljeede, võistluste korraldajate ja žüriiliikmetega ning artiklid õllest ja õllekultuurist ilmusid nii tele-, print-, kui ka online-meedia kanalites.
Aasta-aastalt on võistlusel osalejate arv kasvanud – näiteks 2015. aastal astus parima õllesommeljee tiitli nimel võistlusesse rekordarv, enam kui 60, õllepruulijat ja -kaupmeest, teenindajat ning õllehuvilist.

Parima õllesommeljee tiitli omanikud:

2013. aastal Kristjan Markii
2014. aastal Urmas Linnamägi
2015. aastal Oskar Pihlik
2016. aastal Els-Maria Uibo